Yök Atlas 2019 Tercih Döneminde Adayların En Çok Tercih Ettiği Site Oldu

admin
Ağustos 5, 2019

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas), üniversite tercih döneminde 2 milyon 669 bin kişi tekil kullanıcı sayısına ulaştı.

YÖK tarafından üniversite ve bölüm tercihi yapacaklara yol göstermesi amacıyla 10 Mart 2016’da “https://yokatlas.yok.gov.tr” internet adresinden hizmete sunulan YÖK Atlas, hem adaylar hem de rehberlik hizmeti veren hocalar tarafından yoğun şekilde kullanıldı.

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, adaylara adeta rehber öğretmenlik yapan YÖK Atlas, hizmete sunulduğu günden bugüne kadar 20 milyon 94 bin kişi tarafından kullanıldı.

YKS tercih döneminde 2,6 milyon kişi faydalandı

İlk hizmete sunulduğu 2016’daki üniversite tercih döneminde 940 bin kişinin faydalandığı YÖK Atlas’ın kullanım sayısı her yıl arttı.

YÖK Atlas, 2017 tercih döneminde 1 milyon 384 bin kişi tarafından kullanılırken, 2018’de bu sayı 1 milyon 963 bin oldu.

Bu yıl, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığı 17 Temmuz’dan, tercihlerin sona erdiği 29 Temmuz’a kadar geçen sürede YÖK Atlas, 2 milyon 669 bin tekil kullanıcı sayısına ulaştı.

YÖK Atlas’ın, eylülde tamamlanacak ek yerleştirme döneminin sonuna kadar 2,9 milyon kişi tarafından kullanılması bekleniyor.

yok_atlas_tablo_1_2.jpg                           ​​​

En fazla cep telefonu ve tablet üzerinden giriş yapıldı

Sistemi kullananların yüzde 38’i YÖK Atlas’a bilgisayar üzerinden ulaşırken, yüzde 62’si cep telefonu veya tabletten giriş yaptı.

Kullanıcıların yüzde 23,7’si İstanbul, yüzde 15,9’u Ankara, yüzde 7,7’si İzmir, yüzde 6,2’si Adana, yüzde 4,1’i Bursa, yüzde 3,7’si Antalya, yüzde 3,6’sı da Gaziantep’ten sisteme ulaştı.

Adaylar ortalama 8 bölüm inceledi

Ziyaretçilerin sistemde kalma ve arama izlerinden derlenen istatistiklere göre, adaylar tercih dönemi boyunca sistemi ortalama 3’er kez kullandı.

Adaylar, her kullanımda sitede ortalama 7 dakika 40 saniye zaman geçirdi ve 8 farklı bölümü inceledi.

En çok ilgi gösterilen lisans bölümü hukuk

Bu yıl lisans düzeyinde tercih yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok hukuk, tıp ve diş hekimliği bölümlerini inceledi.

Bu alanları, hemşirelik, bilgisayar mühendisliği, psikoloji, beslenme ve diyetetik, eczacılık, sınıf öğretmenliği ile gastronomi ve mutfak sanatları izledi.

Geçen yıl en çok ziyaret edilen 30 lisans bölümü arasında yer alan inşaat mühendisliği, işletme, Türk dili ve edebiyatı, iktisat, tarih, uluslararası ilişkiler, ingiliz dili ve edebiyatı, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile moleküler biyoloji ve genetik bölümleri bu yıl listeye giremedi.

En çok ilgi gösterilen ön lisans bölümleri

Ön lisans adaylarının en çok ilgi gösterdiği bölümler ise sırasıyla ilk ve acil yardım, anestezi ve bilgisayar programcılığı oldu.

Bu bölümleri, sırasıyla sivil havacılık kabin hizmetleri, tıbbi laboratuvar teknikleri, adalet, ağız ve diş sağlığı, tıbbi görüntüleme teknikleri, fizyoterapi ile ameliyathane hizmetleri izledi.

Geçen yıl en çok ziyaret edilen 30 ön lisans bölümü arasında yer alan inşaat teknolojisi, iş sağlığı ve güvenliği, optisyenlik, harita ve kadastro ile muhasebe ve vergi uygulamaları bu yıl listede yer almadı.

 

       Lisans ve Önlisans programlarında 2019 yılı Yükseköğretim Vitrini belli oldu

       Lisans ve Önlisans Atlaslarında en çok incelenen programlar şunlar oldu:

       Lisans / Önlisans Programlarına gösterilen ilgide 2018 – 2019 kıyaslaması

 tablo_lisans.jpg

  • X işareti konulan bölümler, 2018 listesinde ilk 30’da  yer alıp, 2019 listesinde ilk 30’da olmayanları belirtmektedir.

 

 tablo_onlisans.jpg

  • X işareti konulan bölümler, 2018 listesinde ilk 30’da  yer alıp, 2019 listesinde ilk 30’da olmayanları belirtmektedir.

 aa_info_grafik_2019.jpg

 

DHBT
22 Kasım 2020 Pazar
ÜYELİK

Üye OlŞifremi Unuttum

2018 YILI 9500 KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİSİ, İMAM HATİP VE MÜEZZİN KAYYIM ALIMI TABAN PUANLARI 2018 Yılı 9500 Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam Hatip ve Müezz... Devamı

Tüm hepsinde aşağıda verilen şekilde ki gibi olacaktır.   KPSS Genel Yetenek : %15 KPSS Genel Kültür : %15   DHBT 1 : %30   DHBT 2 : %40   Ortaöğreti... Devamı

Merakla beklenen 2018 DHBT sınavı 09. Aralık Pazar günü Ösym tarafından  belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise 04.01... Devamı

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? ÖSYM tarafından yapılan duyuru ile KPSS sonuçlarının açıklanma tarihi netlik kazandı. ÖSYM’nin sınav takvi... Devamı

a) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır. b) DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisisorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyler... Devamı

Tüm hepsinde aşağıda verilen şekilde ki gibi olacaktır.   KPSS Genel Yetenek : %15    Dini Haberlerim KPSS Genel Kültür : %15   DHBT 1 : %30   DHBT 2... Devamı